Ges Nedir?

Ges Nedir?

Ges sistemi güneş enerjisinden elektrik üretim sistemlerinin kısa adı olup solar sistemi yada Ges sistemleri olarak kısaca ifade edilir. Ges sistemlerinin mantığında güneş ısınlarının güneş panellerin üzerine düşerek elektronların hareket etmesi sonucu elektrik akımının oluşabilmesiyle elektrik enerjisi üretimi meydana gelir.

 

 Ges sistemlerinde  elektrik üretimi için  gün ışığı yeterli olup sıcaklıkla pek bir ilgisi yoktur. Yalnız fazla sıcaklık güneş panellerindeki silisyum maddesinin elektronların arasındaki mesafe artacağından elektrik üretimi olumsuz yönde etkilenir. 

 

Güneş enerjisi ile elektrik üretimi uzun bir dönem ve geliştirmelerden sonra kabul edilebilir düzeyde olup ticari amaç  ve kendi elektrik enerjisini sıfırlamak için yatırımlar başlamıştır. Yenilenebilir enerji kaynaklarından olan Ges sistemlerine son zamanlarda ülkemizde her geçen gün insanlar tarafından daha fazla ilgi ve talep gösteriliyor. 

 

Yakın zamanda herkes kendine en.uygun.şartlarda elektrik üretim.sistemi kurarak elektrik giderlerini sıfırlamak ve fazlasını devlete satarak kazanç elde edecekler.Ülkeniz güneş enerjisinden potansiyel olarak Avrupa'dan daha.fazla olmasına karşılık yeterli yatırıma ve ilgiye ulaşmadı.

 

 Özelikle ülkemizin İç Anadolu bölgesi, Doğu Anadolu bölgesi, Güneydoğu Anadolu bölgesi.  Akdeniz bölgesi ve Ege bölgeleri elektrik üretimi için.en uygun bölgeler olup oradaki insanlara yatırım ve zenginlik kaynağı sağlamak açısından en iyi kaynaklardan biridir. 

 

Özelikle verimsiz tarım arazileri, ev ve fabrika, ahir, sera gibi yerler Ges sistemlerinin kurulması ile atıl kalan alanlar aktif gelir kaynaklarına dönüşmesi çok kolay ve zahmetsizdir. Su anda ki güneş enerjisindeki potansiyeli ülkenizin yer altı kaynaklarından daha fazla zenginlik barındırıyor. Umarım yakın.zamanda insanlar bu zenginlik kaynağından yararlanarak.bireysel ve ülke olarak zenginleşmeye başlarız.